بلاگ

دسته‌بندی نشده

برگزاری برنامه حقوق شهروندی در دفترتوسعه محله بهمن مشهد

برگزاری برنامه حقوق شهرندی برای کودکان و نوجوانان مورخ ۹۸/۱۱/۰۷ 

با مشارکت : شرکت پویش آرتوان و دفتر توسعه محله بهمن

هدف : آموزش حفظ محیط زیست

 

اخبار و رویداد

تجربه بازی کودک در محله تختی

تجربه بازی کودک در محله تختی در پارک گل محمدی 

با مشارکت : گروه داوطلب زنان محله تختی

هدف : فرصتی برای تجربه و بازی کودکان

گروه محلی با توانمند شدن در زمینه تسهیلگری کودک و طبیعت و مشارکت در آماده سازی فضا راهی را آغاز کرده اند تا کودکان محله تختی بتوانند خلاقیت ـ کسب مهارت و مشارکت را در فضایی طبیعی تجربه کنند.

مکان : پارک گل محمدی تختی

اخبار و رویداد

برگزاری کلاس فکری ـ آموزشی نقشه خوانی در دفترتوسعه محله بهمن مشهد

برگزاری جلسه اول و دوم کلاس نقشه خوانی نوین در محله دفتر توسعه محله بهمن مشهد

 

     

اخبار و رویداد

مسائل و موانع کلیدی توسعه محله تختی

در برنامه توسعه محله، با بهره گیری از پرسشنامه و دیگر منابع اطلاعاتی و آماری در دسترس و تحلیل وضعیت موجود محله اصلی ترین مسائل مشکلات و موانع توسعه محله شناسایی گردید که در تصویر قابل مشاهده است.
از این رو بمنظور کاهش تاثیر این مسائل اقدامات متعددی در ابعاد گوناگون در نظر گرفته شده است که در دوره های زمانی مختلف توسط نهادهای مختلف محلی و فرامحلی صورت پذیرد.

 

اخبار و رویداد

افتتاحیه مجموعه یادمان جهان پهلوان غلامرضا تختی مورخ ۲۱-۱۱-۹۸

برگزاری افتتاحیه مجموعه یادمان جهان پهلوان غلامرضا تختی در تاریخ ۲۱-۱۱-۹۸ باحضور نمایندگانی از شورای اسلامی شهر تهران  آقایان حق شناس و نظری – حضور شهردار محترم منطقه ۱۲ به همراه معاونت های مربوطه و نیز شهردار ناحیه ۴ و اعضای محترم شورایاری محله تختی و کارشناسان دفتر توسعه محله تختی پاتوق مذکور افتتاح گردید.

یکی از راهکارهای کاربردی ارتقا کیفیت محیطی محلات، توسعه و تجهیز پاتوق های محلی می باشد، در سطح محله تختی به دلیل محدودیت فضا و عدم امکان ساخت و توسعه فضاهای عمومی نظیر بوستان هاو…، پاتوق های محلی می توانند تا حدودی بسترمناسبی جهت تعاملات اجتماعی واحدهای همسایگی،  فضاهای فراغتی و مکث استفاده کنندگان از فضا باشند. از این رو باز طراحی پاتوق تقاطع تختی و مولوی به دلیل داشتن پتاسیل های بالقوه و شکل گیری قرارگاه های رفتاری یکی از ارزشمندترین اقدامات در بخش سرمایه های اجتماعی در سطح محله تختی می باشد،البته این موضوع را نباید نادیده گرفت که به دلیل شرایط نامساعد کالبدی، فرسودگی و طراحی غیر اصولی و درنهایت پایین بودن کیفیت فضا به مرور زمان گروه های استفاده کننده از فضا تغییر کرده و فضای محلی کارکرد خود را ازدست داده است.

ازاینرو طراحی مجدداین پاتوق با هدف افزایش کیفیت محیطی و تقویت محلی در دستور کار دفتر توسعه محله تختی قرار گرفته، تا در قالب مجموعه ای از اقدامات، جلسات، طراحی ها و پیگیری ها صورت پذیرد.

اخبار و رویداد

برگزاری کلاس مهارتهای زندگی مورخ ۹۸/۱۱/۱۵ در محله سرآسیاب شمالی و جنوبی

جلسه پنجم کلاس مهارتهای زندگی روز سه شنبه مورخ۹۸/۱۱/۱۵ توسط خانم سماوات مشاور محترم بهزیستی در کتابخانه شهید رجایی با ادامه موضوع مهارت ارتباطی زوجین برگزار گردید .
لازم به ذکر است که دومین دوره کلاس مهارتهای زندگی برای ساکنین محلات سرآسیاب با هدف ارتقاء سازگاری افراد با خود، دیگران و محیطی که در آن زندگی می کنند به همت دفتر تسهیل وتوسعه محلات سرآسیاب شمالی و جنوبی ، سازمان بهزیستی و نهاد کتابخانهای شهرستان ملارد با استقبال ساکنین به صورت منظم و هفتگی برگزار می گردد.
# اداره بهزیستی شهرستان ملارد
# نهاد کتابخانه های شهرستان ملارد
# دفتر تسهیل و توسعه محلات سرآسیاب شمالی و جنوبی

اخبار و رویداد

رویداد شوچراغ محله بهمن

📌 رویداد شوچراغ محله بهمن

با مشارکت : سازمان بازآفرینی فضاهای شهری و دفتر توسعه محله بهمن برگزار شد.

این سلسله رویدادهای فرهنگی که روایت تاریخ ایران، خراسان و محلات را در خود جای‌داده است

هدف :  افزایش تعلق خاطر ساکنان به محله خود و تقویت سرمایه اجتماعی محلی برگزار می‌گردد.

 

اخبار و رویداد

برگزاری کلاس مهارتهای زندگی مورخ ۱۷-۱۰-۹۸ در محله سرآسیاب شمالی و جنوبی

جلسه دوم کلاس مهارتهای زندگی سه شنبه ۱۷ دی ماه در کتابخانه شهید رجایی باموضوع بحران هویت برگزار گردید.

با مشارکت :  اداره بهزیستی شهرستان ملارد –  نهاد کتابخانه های شهرستان ملارد –  دفتر تسهیل و توسعه محلات سرآسیاب شمالی و جنوبی

خلاصه مطالب عنوان شده جلسه به شرح زیر است:
– سن هویت در افراد بین سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است
– هر فردی در زندگی ۷ مرحله را می گذراند
۱٫ نوزادی
۲٫ کودکی
۳٫ خردسالی
۴٫ نوجوانی
۵٫ جوانی
۶٫ میانسالی
۷٫ پیری
ابعاد مورد مطالعه فرد و مراحل رشد و تکامل او عبارتند از:
• اصل ژنتیک وقتی فردی به دنیا ی آید یک سری از خصوصیات را از پدر و مادر میگیرد اصل ژنتیک حود ۵۰٪ در شکل گیری فرد نقش دارد
• سلامت روان عامل دیگر سلامت روان است وقتی یک خانواده تنش دارد به سلات روان کودک تاثیر می گذارد و در بزرگسالی باعث پرخاشگری و… می شود
توجه داشنه باشید که بیماری روان یک بیماری مثل سرما خوردگی است که باید درمان شود اگر درمان نشود بیماری روانی مزمن تبدیل به بیماری حاد می شود
• بُعد اجتماعی کودک تا هفت سالگی پیش والدین است بعد از آن از طریق مدرسه وارد اجتماع می شود و از افراد پیرامون خود الگو می پذیرد
بحران زمانی پدید می آید که رشد روان زیستی و عاطفی هماهنگ نباشد
در دوران هویت من بودن در کودکان باید تقویت و در عین حال کنترل شود. در این دوران نظر پرسیدن از کودکان و تقویت عزت نفس آنها بسیار موثر است.
به طور مثال بچه ها خواسته ها و تصمیم هایشان را در مورد شغل آینده خود تا سن ۱۱ سالگی مدام تغییر می دهند اما پس از ۱۱ سالگی به یک شناخت از خود رسیده و می گویند می خواهند چه شغلی داشته باشند. ممکن است در آینده هیچگاه آن شغل را به دست نیاورند اما در نهایت تصمیم خود را گرفته اند ودیگر مدام عناوین و شغل های گوناگون را برای خود نام نمی برند و هر روز تغییر عقیده نمی دهند
در مرحله بعدکودک به جایی می رسد که دوست دارد آزمون و خطا کرده و همه چیز را خودش تجربه کند در این مرحله تشویق و تعریف از قابلیت ها و توانایی های فرزندان بسیار مفید و موثر است پس از آن مرحله ای است که باورها وارزش ها در فرد شکل میگیرد
با توجه به علاقه حاضرین به مبحث بحران هویت و پرسش پاسخ های انجام شده در این جلسه مقرر شد که در جلسه آتی ادامه این مبحث را پیش گرفته و در مورد عزت نفس و شناخت شخصیت صحبت شود‌.

 

 

اخبار و رویداد

برگزاری کلاس مهارت زندگی مورخ ۱۰-۱۰-۹۸ در محله سرآسیاب شمالی و جنوبی

جلسه اول کلاس مهارت های زندگی در تاریخ ۱۰-۱۰-۹۸ در کتابخانه شهید رجایی با آموزش خود مراقبتی کودکان توسط خانم سماوات برگزار شد.

با مشارکت :  اداره بهزیستی شهرستان ملارد – نهاد کتابخانه های شهرستان ملارد –  دفتر تسهیل و توسعه محلات سرآسیاب شمالی و جنوبی

مطالب عنوان شده در این جلسه عبارت بودند از:
شناخت و مفهوم غریزه جنسی
جلوگیری از تحریکات زودهنگام جنسی
بحران هویت و سن بلوغ در دختر وپسر
چگونگی پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان
نظارت مستقیم براعمال کودک و آموزش حریم شخصی به کودک
چگونگی برقراری ارتباط موثربا فرزند برای بیان مئله خود بدون ترس با والدین

در انتهای این جلسه با توجه به درخواست حاضرین مبنی بر آموزش مهارت ارتباط موثر والدین با فرزندان ، قرار شد جلسه آتی (سه شنبه ۱۷-۱۰-۹۸ ) به مهارت بحران هویت اختصاص داده شود.