اخبار و رویداد

بهسازی مشارکتی کوچه اشرفی در ملارد ـ عنوان گذر کودکی

طرح بهسازی کوچه اشرفی خیابان صدوقی محدوده سرآسیاب جنوبی با عنوان گذر کودکی

در برنامه ریزی هایی که به منظور توسعه در سطوح محلی انجام می شود،  توجه صرف به نیازها و کمبودها نه فقط دانش و ظرفیت اجتماع محلی برای حل مسائل نادیده می گیرد، بلکه ساکنان را به عنوان افرادی خواهان کمک در چرخه وابستگی گرفتار می کند

توسعه دارایی مبنای اجتماعات محلی برپایه شناسایی ظرفیت ها و سرمایه های موجود، تقویت و بهره برداری از آنهاست این رویکرد به جای پیامد بر فرایند تاکید دارد و با بسیج سرمایه های محلی به دنبال ظرفیت سازی است. در این رویکرد نگاه برنامه ریزی و مدیریت از پائین به بالا بر توان افزایی و مشارکت جمعی ساکنان مبتنی است. به عبارت دیگر توسعه دارایی مبنا هم به عنوان ابزاری در برنامه ریزی و مدیریت شهری و هم به عنوان روشی برای تجهیز جامعه محلی برای دستیابی به پایداری عمل می کند. با توجه به توضیحات داده شده و با در نظر گرفتن با توجه به دغدغه گروه مادران برای تشکیل گروه و اینکه رویکرد شکل گیری گروه ایجاد تغییراتی مثبت در زندگی کودکان و نوجوانان است تلاش شد که این دغدغه را بسوی ایجاد تغییرات کالبدی و ایجاد روحیه نشاط و همکاری در محله تصمیم گرفته شد یکی از کوچه ها که ساکنین آن دارای ارتباطات و تعامل با یکدیگر هستند انتخاب شود و اختصاصا برای کودکان مناسب سازی گردد.

بعد از مطرح شدن ایده گذر کودکی دو کوچه امیرکبیر و اشرفی در خیابان صدوقی برای اجرا پیشنهاد شد و بعد از جلسات با حضور اعضای گروه مورد بازدید قرار گرفت و سعی شد موقعیت هریک از آنها با ویژگی های در نظر گرفته شده مانند امکان بازی کودکان و فعالیت هایی که نیاز است در کوچه انجام شود بررسی شود. در نهایت کوچه اشرفی دارای تطابق بیشتری با شاخصه های مورد نظر بود و برای این هدف انتخاب شد.

شاخص های انتخاب کوچه:

 • آمار قابل قبول سکونت کودکان در کوچه
 • وجود ارتباط و تعامل ساکنین با هم
 • میزان مشارکت ساکنین بالا
 • سکونت چند تن از اعضای گروه
 • عریض بودن کوچه
 • کف سازی مناسب کوچه

فعالیت های انجام شده در اجرای ایده گذر کودکی

 • برگزاری جلسات تعامل با ساکنین و معتمدین
 • گفتگو با اهالی و بانوان محله
 • شست و شو و حذف زوائد بصری جداره ها
 • رنگ آمیزی دیواره ها
 • طراحی و نقاشی دیوارها

 

         

اخبار و رویداد

صبحانه مشارکتی زیردرختان زیتون در محله باغ آذری

صبحانه مشاركتي در تاريخ ٦ ارديبهشت زير درختان زيتون با حضور گرم جامعه محلي و علاقه مندان و دغدغه مندان در حوزه شهري برگزار شد و پاي صحبت جامعه محلي،كارشناسان، داوطلبان نشستيم.

بعد از ٤ ماه تلاش براي پيشبرد اهداف احياي باغ زيتون برآن شديم روش ديگري را براي جذب سرمايه و راه اندازي صندوق احياي باغ زيتون در پيش بگيريم، برآن شديم در كنار هم جمع سپاري سرمايه (crowdfunding) را تمرين كنيم.

بيش از ٥٠ نَفَر در اين فعاليت گروهي مشاركت داشتند، به واسطه اين همدلي و دغدغه مندي اولين سرمايه جمعي ما براي احياي باغ زيتون شكل گرفت و بعد از كسر هزينه هاي صبحانه مشاركتي حالا گروه تقريبا حدود يك ميليون تومان براي اهدافش در صندوق توسعه باغ زيتون ذخيره كرده است

از همه عزيزاني كه همراهمان بودند صميمانه سپاسگزاريم.

کتب و مقالات

ارزیابی تاثیرات اجتماعی ـ اتا

ارزیابی تأثیر اجتماعی ـ اتا

social Impact assessment S.I.A       

این رویکرد از ۱۹۷۰ شکل گرفته و مورد استفاده بوده است، که  بیشتر معطوف به کنش‌های مشارکتی و مبتنی بر اقدامات مشترک گروه‌های برنامه‌ریز و تسهیلگر با جامعه محلی است. فرانک‌ونکلی آن را فرآیند تحلیل، نظارت و مدیریت اثرات (خواسته و یا ناخواسته ) حاصل از رخدادهای برنامه‌ریزی شده و اقدامات مربوط به آن می‌داند.

از آنجا که اقدامات عمومی بازآفرینی بافت‌های هدف در فعالیت‌هائی مانند :

 • ارتقاء کیفیت محیطی
 • توان‌افزائی به خصوص تضمین مشارکت و همکاری در اقدامات
 • نهادسازی (مراکز و نهاد توسعه محله)
 • اقدام پژوهشی
 • تامین فضاهای عمومی

و….

صورت می‌گیرد. بهتر است، که استفاده از این نظریه ارزیابی در محله‌های هدف را برهمین فعالیت‌های پایه‌ای استوار سازیم.

دکترمهرداد ژند

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید

مدل ارزیابی تأثیر اجتماعی

اخبار و رویداد

بهسازی مشارکتی کوچه نهم خیابان تختی و کوچه اشرفی در خیابان صدوقی محله سرآسیاب جنوبی – شهر ملارد

بهسازی مشارکتی کوچه نهم خیابان تختی و کوچه اشرفی خیابان صدوقی سرآسیاب جنوبی

دفتر توسعه محلات سرآسیاب شمالی و جنوبی با رویکردی داشته محور در حوزه توسعه شهری، تلاش می نماید که همه دارایی‌های جامعه محلی اعم از مادی و غیر مادی را اساس تعامل با جامعه محلی قرار دهد. در بین دارایی‌های جامعه محلی سرمایه اجتماعی و تعلق مکانی از اهمیت خاصی برخوردار بوده و می‌تواند محرک توسعه محله یا شهر باشد. زیرا این دو دارایی باعث می‌شود افراد، سایر سرمایه‌های فکری و مالی خود را در راستای ترقی محیط زندگی شان به کار برند.

از این رو  به منظور تقویت سطح تعلق مکانی و سرمایه های اجتماعی ساکنین و پس از فعالیت بهسازی مشارکتی کوچه سیزدهم که با همکاری گروه محلی مادران، انجمن های محلی و برخی از سازمان های دولتی و خدمات رسان ، انجام شد در این مرحله تلاش شد که محله جدید که برای این منظور در نظر گرفته می شود دارای ویژگی هایی همچون موارد زیر باشد:

 • وسعت بیشتر محله انتخابی
 • تعامل و ارتباط ساکنین با یکدیگر
 • وجود حس تعلق خاطر در محله به دلیل سکونت طولانی مدت برخی از سالکنین
 • وجود سرمایه اجتماعی مانند معتمدین محلی در محله
 • اعلام آمادگی ساکنین برای انجام تغییرات
 • اعتماد گروه محلی به تیم دفتر توسعه که به واسطه تجربه موفق بهسازی مشارکتی در کوچه سیزدهم بهاره ایجاد شده بود.

با این توضیحات محله تختی جنوبی و کوچه اشرفی خیابان صدوقی که دارای این ویژگی ها بودند انتخاب شدند. و از آنجا زنان جامعه در فعالیت های اجتماعی و مشارکتی همواره پیشرو بوده و در خصوص محیط زندگی دغدغه می باشند تسهیلگران دفتر توسعه در نخستین گام اقدام به شناسایی کانون های تمرکزی در این دو محله نموده و با همکاری اعضای گروه محلی مرحله ورود به محله را با حضور در جلسات مذهبی که در محله دایر بود آغاز کرد. در گام بعدی اقدام به معرفی دفتر و تبین اهداف و برنامه های بازآفرینی بافت های فرسوده نمود. در ادامه با توجه به کسب اعتماد جامعه محلی زمینه های لازم جهت شروع بهسازی مشارکتی شکل گرفت و بانوان محله حضور خود را در این برنامه اعلام نمودند.

از مهمترین چالش های برنامه وجود مسائل و مشکلات عدیده محلات محدوده است که باعث می شود ساکنین در مراحل اولیه تمایلی به حضور نداشته باشند برای حل این مسئله اقدام به بررسی مشکلات و اولویت بندی آن ها شد که از این بین مسئله پل های فلزی دو طرف کوچه که به دلیل مستعمل بودن باعث پاره شدن لاستیک خودروهای ساکنین شده بود و نیز آسفالت و فاضلاب کوچه ضروری ترین مواردی بود که برطرف کردن آن ها به منظور اعتمادسازی و کسب همراهی و همکاری ساکنین در دستور کار قرار گرفت.

بدین منظور با مکاتباتی که با شهرداری ملارد و معاونت فنی و عمرانی شهرداری ملارد انجام شد طی چند مرحله پل های ورودی دو سمت کوچه تعویض، آسفالت و ناهمواری های کوچه لکه گیری شد. با این عمل اعتماد نسبی ساکنین جلب شد که بارزترین تاثیر آن را حضور فعال زنان ،کودکان و در ادامه مردان بود که با همراهی معتمدین، ریش سفیدان و گیس سفیدان دنبال شد و موجب بالا بردن کیفیت برنامه های اجرایی گردید.

نکته مهم دیگر، همراهی معاونت زیباسازی و خدمات شهری شهرداری ملارد بود که بعد از حذف زوائد بصری توسط ساکنین اقدام به رنگ آمیزی دیوارها نمود که بدلیل فرسودگی و نابسامانی آن ها با ابزار معمول رنگ آمیزی قابل انجام نبود.

اقدامات انجام شده طی فرآیند بهسازی مشارکتی:

 • حضور در جلسات مذهبی ساکنین
 • ارتباط با اعضا و مسئولین هیئت مذهبی محله
 • تشکیل جلسه با بانوان محله
 • شست و شو و حذف زوائد بصری جداره ها
 • رنگ آمیزی دیواره ها
 • طراحی و نقاشی دیوارها که با تائید ساکنین و معاونت خدمات شهری شهرداری ملارد
 • پاکسازی کوچه

این گروه با همت انجمن توسعه حقوق شهروندی تشکیل شده و فعالیت های آن در قالب ترویج فرهنگ کتابخوانی برای کودکان و نوجوانان انجام گردید. پس از شناسایی گروه و ارتباط با کارشناسان دفتر تسهیل و توسعه محلات سرآسیاب شمالی و جنوبی، کارگاه هایی به منظور ایجاد مهارت های تصمیم گیری، انسجام گروهی و برنامه ریزی، اقدام به تشکیل کارگاه های توان افزایی برای این گروه محلی شد. در طول این فرایند چندین فعالیت اعتمادساز مردمی برنامه ریزی و اجرا گردید و تلاش شد دغذغه هایی در حوزه کالبدی برای ایشان بوجود آید.

تجربه موفق کار مشارکتی در کوچه بهاره که با حضور مستمر و پررنگ زنان، کودکان و در ادامه مردان همراه بود سبب شد که کوچه نهم تختی با وسعت بیشتر به عنوان گزینه بعدی جهت بهسازی در دستور کار دفتر قرار گیرد.