درس گفتار

ثروت و سرمایه شهر

ثروت و سرمایه شهر

سرمایه و ثروت اجتماعی دو موضوع مختلف اقتصادی هستند که در اغلب موارد به اشتباه بجای هم به کار می‌روند. گرچه هر دو مفهوم به معنی توانی اقتصادی فرد و شهر هستند، اما تفاوت زیادی را با یکدیگر دارند که باید به آن توجه شود.

ثروت

به معنی جمع ارزش کل دارایی‌های مشهود و غیرمشهود افراد یا شهر با مطالبات اوست، که بدهی‌های او از آن
کم می‌گردد. برایان تریسی ثروت را ناشی از درآمد حاصل در فعالیت‌های مختلف یک فرد می‌داند و اعتقاد دارد، ارزشمندترین سرمایه افراد، توانایی آنها در کسب درآمد است، که باید از آن برای تولید ثروت استفاده کنند. راه خلق ثروت را، ایجاد ارزش افزوده می‌داند. درنظر او افراد موفق کسی هست، که همیشه دنبال راهی برای افزودن ارزش به اشخاص، شرکت، محصول یا خدمات می‌گردند.

بنابر این ثروت نتیجه سرمایه خواهد بود گرچه خود ثروت و فرایند ایجاد آن درصورت تبدیل به کالاهای برنامه‌ریزی شده، می‌تواند در مراحل بعدی به سرمایه افزوده شود و به طریق مضاعف درآمد و ثروت بیشتری را تولید نماید.

سرمایه

توانایی تولید درآمد و ثروت را سرمایه می‌نامند

                                                                                                                                                               دکتر مهرداد ژند 

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید

ثروت و سرمایه شهر

اخبار و رویداد

ابلاغ دستورالعمل اجرایی ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری از سوی وزیر کشور به استانداری ها

تین‌نیوز  معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از تهیه «دستورالعمل اجرایی ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری» به‌منظور ایجاد وحدت رویه توسط شهرداری‌ها در کاهش و یا رفع مزاحمت مشاغل و اصناف و هماهنگی بین دستگاه‌های ذی‌ربط با شهرداری‌ها و ابلاغ آن از سوی وزیر کشور به استانداران خبر داد.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، هیربد معصومی ضمن اعلام خبر فوق گفت: این دستورالعمل در اجرای تبصره ماده یک آیین‌نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، که دی‌ماه ۹۶ به تصویب هیات وزیران رسید، تهیه و پس از تصویب در کارگروه ملی موضوع ماده (شش) آیین‌نامه یادشده با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو، برای اجرا در شهرها به استانداران ابلاغ شد.

وی افزود: در این دستورالعمل، مسئولیت اجرا هریک از سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط به‌منظور جلوگیری از ایجاد و تاسیس واحدهای مزاحم مشخص‌شده است.

معصومی در ادامه گفت: به‌موجب این دستورالعمل، شهرداری موظف است به هنگام صدور پروانه ساخت‌وساز برای کاربری‌های غیرمسکونی، مطابق طرح تفصیلی مصوب با قید عبارت « بهره‌برداری و یا واگذاری این ملک توسط مالک و یا بهره‌بردار، تنها به مشاغل غیر مزاحم که از سوی شهرداری تشخیص داده می‌شود، مجاز است»؛ از شکل‌گیری واحدهای مزاحم آتی جلوگیری به عمل آورد..

وی اضافه کرد: به‌موجب بند دیگری از این دستورالعمل، شهرداری موظف است با همکاری اداره صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان، برنامه ساماندهی اصناف و مشاغل مزاحم شهری را تهیه کند و براساس آن، برنامه اقدام همه دستگاه‌های ذی‌ربط را تعیین و به تصویب کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی شهرستان برساند و مصوبه کمیسیون لازم‌الاجراست.

متن دستورالعمل را از طریق لینک زیر دانلود و مطالعه کنید.

ابلاغ+دستورالعمل+ساماندهي+مشاغل+و+اصناف+مزاحم+شهري+به+استانها

درس گفتار

سرمایه های اجتماعی یا زیرساختهای انسانی

سرمایه های اجتماعی یا زیر ساخت های انسانی
در بحث توسعه پایدار  Sustainable Developmentو ایجاد بستر لازم و مناسب آن برای تحقق هر چه زودتر و مطمئن‌تر، در سال‌های اخیر، وجود زیربناها Infrastructures را مطرح می‌نمایند، که به دو بخش Physical & Human Infrastructure  عنایت بیشتر می‌شود.

زیربناهای فیزیکی که شامل شبکه‌های حقیقی و مجازی مرکب از سخت‌افزار و نرم‌افزار است، که موجب تسهیل روابط اقتصادی و بازرگانی و همچنین تصمیم‌گیری درست، در زمانی کوتاه می‌گردد. حمل و انتقال  انسان، کالا، انرژی و اطلاعات و انجام کلیه مسایل حقوقی و مالی و تجاری ( بازاریابی، تبلیغات، فروش) از این گروه‌اند، که به مفهوم عمیق‌تر، رشد و افزایش سرمایه‌های اقتصادیCapital   Economic را در پی خواهد داشت، که منجر به فعالیت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری، اشتغال، افزایش درآمد و رفاه و کاهش هزینه‌های تولید ، زندگی و تورم خواهد شد، که از شاخص‌های توسعه است. میزان کار بر روی سرمایه‌های اجتماعی به‌خصوص با توسل به خلاقیت و تکنولوژی موجب افزایش ارزش آن ناشی از ارزش افزوده اقتصادی می‌شود.

زیر ساختهای انسانی 

در تعریف، زیرساخت انسانی، را پایه‌ای برای توسعه پایدار تلقی می‌نمایند، که بر مبنای خدماتی چون:

 •  اشاعه و ارتقاء بهداشت بر مبنای آموزش و اطلاع‌رسانی
 • آموزش براساس پرسشگری، پژوهش،خلاقیت و درتمامی زمینه‌های عمومی، روابط اجتماعی، تخصصی و مهارتی
 • تغذیه با تاکید بر بهبود سبک زندگی  و حفظ سلامت و افزایش مختصات جسمی و روحی صورت می‌پذیرد.

این موارد به افزایش کیفیت فکری، جسمی، روانی، اجتماعی افراد  منتهی شده و علاوه در کمک به رشد اقتصادی در  کاهش فقر نیز ضروری و موثر است.اگر چه در ایجاد هر دو زیر ساخت نمی‌توان از نقش دولت صرف نظر کرد. ولی نهادهای خصوصی و سمن ها نیز نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کنند.

                                                                                                                                                                            دکترمهرداد ژند

برای دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید.

سرمایه های اجتماعی یا زیر ساخت های انسانیsocial capital or human infrastructure

اخبار و رویداد

تشکیل کارگروه ساماندهی فضاهای بی دفاع شهری در محله تختی

دفتر توسعه محله‌ای تختی طرحی را با عنوان «ساماندهی فضاهای بی‌دفاع شهری» در دست اجرا دارد، که هدف از اجرای طرح، ساماندهی فضاهای آسیب‌زای محله، افزایش امنیت اجتماعی، آموزش و توانمندسازی جامعه محلی در برابر آسیب‌های اجتماعی و رسیدگی به وضعیت معتادین و کارتن‌خواب‌ها با مشارکت نهادهای دست‌اندرکار، انجمن‌های غیردولتی و نهادهای محلی است.

پس از شناسایی و طبقه بندی مشارکتی فضاهای بی دفاع شهری و برگزاری جلسات تشریح طرح و جلب مشارکت دست اندرکاران، برگزاری جلسه ای با هدف تشکیل کارگروه ساماندهی فضاهای بی دفاع شهری و اشتراک‌گذاری نظرات و تجربیات و هم‌افزایی میان دست‌اندرکاران برای دست‌یابی به اقدامات اولویت‌دار جهت ساماندهی کالبدی و اجتماعی محله در دستور کار قرار گرفت و در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۷ این جلسه با حضور افراد و نهادهای ذیل برگزار شد:

 • معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۲
 • فرمانده حوزه ویژه بسیج شهید دستواره
 • نماینده معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی شهر تهران
 • نماینده آموزش و پروش منطقه ۱۲
 • شهردار ناحیه ۴ منطقه ۱۲
 • مدیر اجتماعی ناحیه ۴ منطقه
 • رییس اداره فنی و عمرانی ناحیه ۴ منطقه ۱۲
 • رییس اداره شهرسازی ناحیه ۴ منطقه ۱۲
 • مدیریت مرکز خدمات اجتماعی شهرداری منطقه ۱۲
 • مدیریت محله تختی
 • اعضای شورایاری محله تختی
 • مدیر مرکز میخک
 • نماینده انجمن معتادین گمنام

در این جلسه پس از معرفی گونه بندی فضاهای بی دفاع، دلایل شکل گیری، شرایط کالبدی و گروه های متاثر از آن شرکت کنندگان نظرات پیشنهادی خود را مطرح کردند.

در پایان مقرر شد:

اقدامات ضروری در دوسته برد سریع و بلند مدت توسط دفتر توسعه محله ای و  با مشارکت نهادهای دست اندرکار هر اقدام در یک طرح پیشنهادی به معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۲ ارائه شود و پیگیری اجرای موارد از طریق این معاونت صورت گیرد.

درس گفتار

ایمن‌سازی بافت‌های ناکارآمد

ایمن‌سازی بافت‌های ناکارآمد

بافت‌های شهری به دو دلیل حائز اهمیت هستند:

 • تخصص اغلب تئوریسین ها و شهرسازان بزرگ در رشته زیست‌شناسی
 • تشابه غیرقابل انکار سیستم شهری به‌عنوان یک سامانه زنده، پویا، ارگانیک و باز توسط انسان

همانند بافت‌هایی از یک انسان زنده که مورد تحلیل و ارزیابی و حتی مورد آسیب‌شناسی و بهبود قرار می‌گیرند. براساس تئوری‌های متابولیسم، بیولوژی و فیزیولوژی شهری، به مفهوم سوخت و ساز، زیست و اندام شناسی در شهر و تعاریف دیگر که امروزه بسیار مورد توجه هستند آشنا می‌شویم و ویژگی‌های تفصیلی‌تری از شهر در زمینه‌هایی مانند: بافت‌های آسیب دیده و حاشیه‌ای، مسئله‌دار و بی‌کیفیت و همچنین بررسی شریان‌ها و زیر‌سیستم‌های شهری در قالب این سه تعریف به‌صورت عمده بیان می‌گردد.

در پاتولوژی و آسیب‌شناسی با مقایسه مشخصات یک بافت موجود با بافتی آسیب دیده، نقاط ضعف و کاستی‌ها مشخص می‌گردد و چنانچه به مرمت و تقویت و یا اصلاح نیازمند باشد، به آن پرداخته می‌شود. چنانچه به این مسائل توجه نگردد، شهر و شهروندان در معرض بیماری‌های بسیار و گاه لاعلاج و کشنده قرار می‌گیرند.

                                                                                                                                                                      دکتر مهرداد ژند

برای دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید. 

ایمن سازی بافت های ناکارآمد شهری

درس گفتار

روانشناسی محیط شهری

روانشناسی محیط شهری 

برداشت‌های شهروندان از محیط شهری به جهت فیزیکی و مفهومی شهر، مجموعه ایست از جلوه‌های گوناگون فیزیکی و غیر فیزیکی که موجب آثار روانی در آن‌ها شده و عملکرد آنان را مورد تحت تأثیر قرار می‌دهد ؛ این مسئله در قالب روانشناسی محیط شهری مطرح می‌گردد.

شهر پایدار و سلامت شهروندان

بهداشت و سلامت شهر و شهروندان، از مهم‌ترین وظایف مدیریت شهری است که حفظ و رعایت آن به‌خصوص در شهرهای زیست پذیر، از نشانه‌های توسعه پایدار بوده است.

محرک

محرک محیطی به عاملی فیزیکی و یا غیرفیزیکی گفته می‌شود که توسط شهروندان احساس شده و بر روحیه آن‌ها به‌صورت یک یا چند حالت زیر اثر می‌گذارد:

 • شادی و خوشحالی
 • کمک و همکاری
 • ترحم و حمایت
 • ترس و وحشت
 • خشم و نفرت
 • یأس و افسردگی
 • ناراحتی و غمگینی
 • سرما و گرما
 • منظر زیبا و چشم‌نواز
 • لذت و یا آرامش
 • و…

منشاء رفتارها

منشاء رفتارها به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند: رفتارذهنی – رفتار کرداری – رفتار عاطفی

                                                                                                                                                                                    دکتر مهرداد ژند

برای دانلود رایگان بر روی لینک زیرکلیک نمائید.

روان شناسی محیط شهری