درس گفتار

اعتماد

اعتماد

به معنای اطمینان یک انسان به فرد یا گروه و یا سازمانی است، که بتواند حقوق و منافع او را عادلانه و منصفانه رعایت و تأمین  سازد. گیدنز، فوکویاما و جیمزکلمن اعتماد را رعایت منافع تعریف نموده و استمرار آن را لازمه رضایت صاحب آن منفعت می‌دانند.

اعتماد صرفاً منافع مالی را در برنمی‌گیرد، بلکه شامل حقوق، منزلت و کرامت، حقوق و عدم تعرض به حریم خصوصی نیز می‌گردد.

بنابراین اعتماد درصورتی حاصل می‌شود که :

 • منافع مادی و یا اقتصادی بین افراد عادلانه توزیع و حدود آن رعایت گردد.
 • احترام و کرامت انسانی افراد مورد تهاجم قرار نگیرد.
 • در روابط اجتماعی حقوق آنان مورد توجه باشد.
 • حریم خصوصی آنان خدشه‌دار نگردد.
 • اسرار آن‌ها فاش نشود (مهردادژند،شهر چیست ۱۳۹۶)

اگرچه تعریف اعتماد در جوامع کوچک به رعایت منافع مالی و همکاری در انجام کارهای روزانه یکدیگر خلاصه می‌شود و ایجاد اعتماد در آن به دلیل سبک ساده زندگی و دست‌یابی به آن برای افراد با توجه به امکان شناخت آنان از یکدیگر است. از نظر گیدنز در جوامع مدرن امروزی مفهوم اعتماد بسیار گسترده‌تر و پیچیده‌ است، زیرا ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی را نیز شامل می‌شود. در ضمن وجود آن را در اجتماع و روابط آن ضروری‌تر می‌سازد.
بنابراین باید توجه نمود، که عوامل زمان و مکان و جمعیت یا به طورکلی شرایط متفاوت محیطی در مفهوم و کارکرد اعتماد بسیار تأثیرگذار است.

                                                                                                                                                                 مهرداد ژند

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید.

اعتماد

درس گفتار

ثروت و سرمایه شهر

ثروت و سرمایه شهر

سرمایه و ثروت اجتماعی دو موضوع مختلف اقتصادی هستند که در اغلب موارد به اشتباه بجای هم به کار می‌روند. گرچه هر دو مفهوم به معنی توانی اقتصادی فرد و شهر هستند، اما تفاوت زیادی را با یکدیگر دارند که باید به آن توجه شود.

ثروت

به معنی جمع ارزش کل دارایی‌های مشهود و غیرمشهود افراد یا شهر با مطالبات اوست، که بدهی‌های او از آن
کم می‌گردد. برایان تریسی ثروت را ناشی از درآمد حاصل در فعالیت‌های مختلف یک فرد می‌داند و اعتقاد دارد، ارزشمندترین سرمایه افراد، توانایی آنها در کسب درآمد است، که باید از آن برای تولید ثروت استفاده کنند. راه خلق ثروت را، ایجاد ارزش افزوده می‌داند. درنظر او افراد موفق کسی هست، که همیشه دنبال راهی برای افزودن ارزش به اشخاص، شرکت، محصول یا خدمات می‌گردند.

بنابر این ثروت نتیجه سرمایه خواهد بود گرچه خود ثروت و فرایند ایجاد آن درصورت تبدیل به کالاهای برنامه‌ریزی شده، می‌تواند در مراحل بعدی به سرمایه افزوده شود و به طریق مضاعف درآمد و ثروت بیشتری را تولید نماید.

سرمایه

توانایی تولید درآمد و ثروت را سرمایه می‌نامند

                                                                                                                                                               دکتر مهرداد ژند 

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید

ثروت و سرمایه شهر

درس گفتار

سرمایه های اجتماعی یا زیرساختهای انسانی

سرمایه های اجتماعی یا زیر ساخت های انسانی
در بحث توسعه پایدار  Sustainable Developmentو ایجاد بستر لازم و مناسب آن برای تحقق هر چه زودتر و مطمئن‌تر، در سال‌های اخیر، وجود زیربناها Infrastructures را مطرح می‌نمایند، که به دو بخش Physical & Human Infrastructure  عنایت بیشتر می‌شود.

زیربناهای فیزیکی که شامل شبکه‌های حقیقی و مجازی مرکب از سخت‌افزار و نرم‌افزار است، که موجب تسهیل روابط اقتصادی و بازرگانی و همچنین تصمیم‌گیری درست، در زمانی کوتاه می‌گردد. حمل و انتقال  انسان، کالا، انرژی و اطلاعات و انجام کلیه مسایل حقوقی و مالی و تجاری ( بازاریابی، تبلیغات، فروش) از این گروه‌اند، که به مفهوم عمیق‌تر، رشد و افزایش سرمایه‌های اقتصادیCapital   Economic را در پی خواهد داشت، که منجر به فعالیت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری، اشتغال، افزایش درآمد و رفاه و کاهش هزینه‌های تولید ، زندگی و تورم خواهد شد، که از شاخص‌های توسعه است. میزان کار بر روی سرمایه‌های اجتماعی به‌خصوص با توسل به خلاقیت و تکنولوژی موجب افزایش ارزش آن ناشی از ارزش افزوده اقتصادی می‌شود.

زیر ساختهای انسانی 

در تعریف، زیرساخت انسانی، را پایه‌ای برای توسعه پایدار تلقی می‌نمایند، که بر مبنای خدماتی چون:

 •  اشاعه و ارتقاء بهداشت بر مبنای آموزش و اطلاع‌رسانی
 • آموزش براساس پرسشگری، پژوهش،خلاقیت و درتمامی زمینه‌های عمومی، روابط اجتماعی، تخصصی و مهارتی
 • تغذیه با تاکید بر بهبود سبک زندگی  و حفظ سلامت و افزایش مختصات جسمی و روحی صورت می‌پذیرد.

این موارد به افزایش کیفیت فکری، جسمی، روانی، اجتماعی افراد  منتهی شده و علاوه در کمک به رشد اقتصادی در  کاهش فقر نیز ضروری و موثر است.اگر چه در ایجاد هر دو زیر ساخت نمی‌توان از نقش دولت صرف نظر کرد. ولی نهادهای خصوصی و سمن ها نیز نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کنند.

                                                                                                                                                                            دکترمهرداد ژند

برای دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید.

سرمایه های اجتماعی یا زیر ساخت های انسانیsocial capital or human infrastructure

درس گفتار

ایمن‌سازی بافت‌های ناکارآمد

ایمن‌سازی بافت‌های ناکارآمد

بافت‌های شهری به دو دلیل حائز اهمیت هستند:

 • تخصص اغلب تئوریسین ها و شهرسازان بزرگ در رشته زیست‌شناسی
 • تشابه غیرقابل انکار سیستم شهری به‌عنوان یک سامانه زنده، پویا، ارگانیک و باز توسط انسان

همانند بافت‌هایی از یک انسان زنده که مورد تحلیل و ارزیابی و حتی مورد آسیب‌شناسی و بهبود قرار می‌گیرند. براساس تئوری‌های متابولیسم، بیولوژی و فیزیولوژی شهری، به مفهوم سوخت و ساز، زیست و اندام شناسی در شهر و تعاریف دیگر که امروزه بسیار مورد توجه هستند آشنا می‌شویم و ویژگی‌های تفصیلی‌تری از شهر در زمینه‌هایی مانند: بافت‌های آسیب دیده و حاشیه‌ای، مسئله‌دار و بی‌کیفیت و همچنین بررسی شریان‌ها و زیر‌سیستم‌های شهری در قالب این سه تعریف به‌صورت عمده بیان می‌گردد.

در پاتولوژی و آسیب‌شناسی با مقایسه مشخصات یک بافت موجود با بافتی آسیب دیده، نقاط ضعف و کاستی‌ها مشخص می‌گردد و چنانچه به مرمت و تقویت و یا اصلاح نیازمند باشد، به آن پرداخته می‌شود. چنانچه به این مسائل توجه نگردد، شهر و شهروندان در معرض بیماری‌های بسیار و گاه لاعلاج و کشنده قرار می‌گیرند.

                                                                                                                                                                      دکتر مهرداد ژند

برای دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید. 

ایمن سازی بافت های ناکارآمد شهری

درس گفتار

روانشناسی محیط شهری

روانشناسی محیط شهری 

برداشت‌های شهروندان از محیط شهری به جهت فیزیکی و مفهومی شهر، مجموعه ایست از جلوه‌های گوناگون فیزیکی و غیر فیزیکی که موجب آثار روانی در آن‌ها شده و عملکرد آنان را مورد تحت تأثیر قرار می‌دهد ؛ این مسئله در قالب روانشناسی محیط شهری مطرح می‌گردد.

شهر پایدار و سلامت شهروندان

بهداشت و سلامت شهر و شهروندان، از مهم‌ترین وظایف مدیریت شهری است که حفظ و رعایت آن به‌خصوص در شهرهای زیست پذیر، از نشانه‌های توسعه پایدار بوده است.

محرک

محرک محیطی به عاملی فیزیکی و یا غیرفیزیکی گفته می‌شود که توسط شهروندان احساس شده و بر روحیه آن‌ها به‌صورت یک یا چند حالت زیر اثر می‌گذارد:

 • شادی و خوشحالی
 • کمک و همکاری
 • ترحم و حمایت
 • ترس و وحشت
 • خشم و نفرت
 • یأس و افسردگی
 • ناراحتی و غمگینی
 • سرما و گرما
 • منظر زیبا و چشم‌نواز
 • لذت و یا آرامش
 • و…

منشاء رفتارها

منشاء رفتارها به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند: رفتارذهنی – رفتار کرداری – رفتار عاطفی

                                                                                                                                                                                    دکتر مهرداد ژند

برای دانلود رایگان بر روی لینک زیرکلیک نمائید.

روان شناسی محیط شهری

درس گفتار

نشاط اجتماعی

نشاط اجتماعی

بی‌تردید از این ویژگی اجتماعی و تأکید بر ارتقاء آن، براساس یک ساختار هدفمند، بالنده و مستمر می‌توان به‌عنوان یک ابزار و رویکرد کارا و مهم ، در ارتقاء هرچه بیشتر سطح زندگی در محلات مورد هدف بازآفرینی و یا ناکارآمد توجه نمود.گرچه این یک راه‌حل اجتماعی است، اما می‌توان انتظار داشت که نهایتاً با آثار اقتصادی و کالبدی همراه شود.

برای این کار باید به جزییات نشاط اجتماعی و راه‌های کاربست آن در قالب فعالیت‌ها و اقدامات مناسب اجتماعی، با توجه به شرایط جمعیت ساکن و محلی و شناخت سایر شرایط محیطی توجه نمود.

از آنجا که نشاط اجتماعی یک پدیده نوظهور و مبتنی برخواست یک گروه از کنشگران اجتماعی نیست،
به آن باید با جلب توجه جامعه محلی به کارآمدی آن و همچنین نقش مکمل سایر کنشگران در یک فرایند دائمی هدف ـ مسئولیت ـ همکاری ـ ارزیابی ـ پاسخگویی و بهبود و یا ارتقاء سطح اقدامات پرداخت، ساختار مدیریت این مجموعه با تصمیمات اشتراکی و اقدامات با همکاری یک یا چند گروه اتفاق می‌افتد.

برای آگاهی از گسترده بودن و درعین‌حال سهل و ممتنع بودن آن ابتدا به تعریف‌های مرتبط خواهیم پرداخت.

جالب است که تعریف نشاط اجتماعی در فرهنگ دهخدا به معنی خوشی و شادمانی و در سایر فرهنگ‌ها نیز به مواردی چون سرزندگی، زنده‌دلی، خوشرویی و کامیابی در فرهنگ معین به تعابیری همانند شادمانی و خوشی تعبیر شده است، که با ادبیات روانشناسی اجتماعی و جامعه‌شناسی و به‌خصوص کتاب و مقالات ترجمه شده در ایران تطابق زیادی دارد. این اتفاق بی‌شک از ضعف و یا غنای زبان فارسی در کلمات مترادف و یا عنایت مترجمان به اصل و تعریف خاص نظریات اجتماعی بوده است که تعابیر یکسانی را از موضوعات مختلف در اذهان متبادر می‌سازد. به گونه‌های که خواننده تفاوت چندانی بین انبوه اصطلاحات مانند همکاری، مشارکت، هم‌افزایی، نشاط، شادی و یا انسجام احساس نکند.

به هر حال نشاط اجتماعی با سه واژه شادیHappiness، سرزندگیVitality و کامیابیProsperity می‌توان مفهوم نشاط را بهتر توضیح داد و معنی دقیق‌تری  از آن استخراج کرد.

                                                                                                                   دکترمهرداد ژند

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید. 

نشاط اجتماعی

درس گفتار

انسجام اجتماعی

انسجام

انسجام یا همکاری گروهی، به معنای نظم دادن و روان ساختن انجام کارهای اجتماعی در زمینه‌های همگانی و عمومی است و به‌خصوص زمینه‌هایی را شامل می‌شود که در فرآیند آن کارهای خدماتی، اجتماعی و اقتصادی مورد نیاز جامعه صورت می‌گیرد بهبود محیط‌زیست، ارتقاء کیفیت محیط زندگی، ایمنی و امنیت، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان از این دسته‌اند.
بنابر این مواردی چون
– درک اثرات هم‌افزائی در انسجام
– علاقه‌مندی به کار در گروه
– اعتقاد به تقسیم کار براساس توانمندی و مهارت با اختیار و مسئولیت‌پذیری
– انجام کار براساس قواعد مشخص و استانداردهای تعریف شده
– نظم در گروه
– ایجاد تفاهم و همفکری همه اعضاء
از دلایل موفقیت در انسجام اجتماعی است.
انسجام اجتماعی که اولین بار توسط امیل دورکیم جامعه‌شناس و شهرساز آمریکائی مطرح شد شامل دو مؤلفه مکانیستی و ارگانیکی است.
در بخش مکانیستی و یا عملکردی و رفتاری تنظیم و تقسیم کار صورت می‌گیرد و در بحث ارگانیک انسجام به همکاری فکری و ذهنی گروه و اعتقاد به نتیجه نهائی به عملکرد تک‌تک اعضاء دارد.
در انسجام ضمن آنکه اعضاء گروه به لحاظ کارکردی به هم وابسته‌اند بعد از زمانی همکاری به لحاظ ذهنی و عاطفی نیز احساس نزدیکی با یکدیگر پیدا می‌نمایند.
مهم‌ترین اصل در انسجام همگرایی در اندیشه و عمل است. در موفقیت بیشتر این ویژگی اجتماعی میزان و شدت علاقه‌مندی اعضاء و فراگیرشدن آن در کل گروه محلی اثر بسیاری دارد.
انسجام اجتماعی زمانی به بلوغ خود می‌رسد که افراد علاوه بر بالا بردن و افزایش نتایج عملکرد خود از طریق همکاری و همفکری در گروه با تنش‌زدائی و مفاهمه بیشتر در توانمندسازی خود نیز به‌خصوص در زمینه‌های فعالیت و ارتباطات خود با دیگران عمل نموده و باعث افزایش آن شود.
تصوراتی چون، تحمل کار و فشار بیشتر، مسئولیت‌پذیری بالاتر، کوتاهی دیگران در کار و مقایسه و ارزیابی مستمر ذهنی عملکردها باهم از آسیب‌های جدی به انسجام است. حتی در انسجام پیشنهاد می‌شود که افراد ضعیف و ناتوان نیز به جهت احساس عزت و اعتماد حضور داشته و افراد توانمندتر بخش بیشتر و یا مهم‌تری را در کنار آنان به عهده بگیرند و علاوه برعدم تحقیر تلاش‌های اندک آنان را نیز تشویق نمایند و حتی به نیابت از هم مسئولیت‌های دیگران را انجام دهند. مهم‌ترین مسئله در جمع خواستن و علاقه‌مند بودن و تلاش کردن مهم است. نتوانستن به توانایی افراد گروه برمی‌گردد که می‌تواند توسط دیگران جبران شود، زیرا درنظر ارگانیکی و طبیعی تأثیر کار هریک از افراد گروه نتیجه نهائی را رقم می‌زند و رها کردن آن با استدلال عدم موفقیت دیگری علیرغم تلاش خودپذیرفتی نیست بنابراین توانمندسازی در گروه با توانمندسازی افراد گروه یک فرآیند ترکیبی و تلفیقی است.
در انسجام ابتدا حضور گروه‌های متخصص جهت برنامه‌ریزی ، هدف‌گذاری، آموزش، سازماندهی و نظم لازم است اما به تدریج این مسئله باید به دخالت حداقلی گراییده و به جمعیت محلی واگذار شود.
مشخص شده سازمان و عملکرد و نقش هریک در گروه در انسجام اجتماعی باعث جلوگیری از اصطکاک بین نیروها و سرعت و دقت کار می‌شود.

                                                                                                                                                                                             دکتر مهرداد ژند

جهت دانلود رایگان لینک زیر را کلیک نمائید.

انسجام