کتب و مقالات

ارزیابی تاثیرات اجتماعی ـ اتا

ارزیابی تأثیر اجتماعی ـ اتا

social Impact assessment S.I.A       

این رویکرد از ۱۹۷۰ شکل گرفته و مورد استفاده بوده است، که  بیشتر معطوف به کنش‌های مشارکتی و مبتنی بر اقدامات مشترک گروه‌های برنامه‌ریز و تسهیلگر با جامعه محلی است. فرانک‌ونکلی آن را فرآیند تحلیل، نظارت و مدیریت اثرات (خواسته و یا ناخواسته ) حاصل از رخدادهای برنامه‌ریزی شده و اقدامات مربوط به آن می‌داند.

از آنجا که اقدامات عمومی بازآفرینی بافت‌های هدف در فعالیت‌هائی مانند :

 • ارتقاء کیفیت محیطی
 • توان‌افزائی به خصوص تضمین مشارکت و همکاری در اقدامات
 • نهادسازی (مراکز و نهاد توسعه محله)
 • اقدام پژوهشی
 • تامین فضاهای عمومی

و….

صورت می‌گیرد. بهتر است، که استفاده از این نظریه ارزیابی در محله‌های هدف را برهمین فعالیت‌های پایه‌ای استوار سازیم.

دکترمهرداد ژند

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید

مدل ارزیابی تأثیر اجتماعی

کتب و مقالات

شعرفرمیتن

من به جبران خزان کردن باغ

عکس یک دسته گل میخک سرخ

روی دیوار اتاقم

روزی، خواهم کاشت

روبرویش

شاید

بکشم پنجره‌ای

تا نفسی تازه کند

و کنارش بنویسم پررنگ

عشق را دریابید

کویری‌ام و زاده کرمان، پدرم قاضی و وکیل دادگستری بود و با آنکه در جوانی او را از دست دادم اما خوب می‌دانم که همواره از آزادی و آزادگی دفاع کرد و مادرم که آموزگار ساکتی بود به جز کتاب‌های دبستان به دانش‌آموزان که من هم یکی از آنان بودم شیکبائی و مهرورزی را آموخت.

بیاد دارم که از اوان کودکی، همان وقت که توانستم برپاهای خود بایستم و از پنجره اتاق نشیمن بیرون خانه خشتی قدیمی را تماشا کنم شعر گفته و نوشته‌ام و از همان روزها بود که همیشه برحاشیه دفتر و کتابهایم شعری نقش می‌بست و این دو دهه گذشته شبها که دیرهنگام به خانه برمی‌گردم کاغذهای تاخورده و مچاله شده‌ای را از جیب لباسهایم بر روی قفسه کتابهایم که روی هریک شعری را یادداشت کرده‌ام رها می‌سازم و اگر در سال‌های گذشته همت همسرهمراه و همرازم و در این دو، سه ساله اخیر تلاش دخترم در گردآوری و نگهداری این کاغذها نبود، این شعرها نیز در کنار بسیاری از شعرهای دوران کودکی و نوجوانی و درگذر روزها به فراموشی سپرده می‌شد.

از سال ۵۳ تاکنون همیشه و به صورت رسمی دانشجوی دانشگاه بوده‌ام اما همیشه چه در آن هنگام که با درس و کتاب‌های رشته کامپیوتر و چه آنگاه که با بحث سازه‌های فولادی و بتنی و چه زمانی که با مقوله‌های شهر و شهرسازی درگیر بوده‌ام این عادت دیرینه شعرگفتن را فراموش نکرده‌ام و شعرهای این دفتر که گزیده‌ای بی‌قاعده از شعر روزگاران کودکی و جوانی تا امروز است یادگاری از کلاس‌های درس، هنگام کار، قدم زدن در کوچه‌ها، گذر از خیابان‌ها و لحظه لحظه زندگی من است.

کویری‌ام و کویر را با تمام زیبائیهایش دوست دارم، کویرجائی است که تا چشم می‌بیند دشتی پهن است و فراخ با ناهمواری‌های اندک که در انتهایش آسمان به زمین می‌پیوندد و آنجاست که هیچ چیز زشت و پلید را مجال پناه گرفتن و پنهان شدن در پشت درختان سر به فلک کشیده و یا کوه‌های استوار نمی‌ماند، آنجا که بوته‌های کوچک سرد و گرم روزگار چشیده‌ای پای برزمین می‌فشرند و در برابر تند بادها مردانه می‌ایستند، آنجا که بارانش فقط برلب‌های تشنه می‌بارد، آنجا که بادهایش یک شبه تپه‌های ریگ را از جا برکنده و با خود می‌برند، آنجا که گرمی آفتاب تابستان و سوز سرمای زمستان تا مغز استخوان مردمانش فرو می‌رود و ستارگان آن شب‌های تیره را نور باران می‌کنند و گمراهان را ره می‌نمایند و در کویر است که گرمی را، عشق را، قناعت را، بردباری و شکیبائی را، همت و پایمردی را و مهم‌تر از همه خدا را می‌توان احساس کرد.

زندگی را بسیار دوست دارم که همه چیز و همه جا را زیبا می‌بینم اما گاه نازیبائی‌هائی که من و تو نقش زده‌ایم بسیار اندوهگینم می‌کند و در پی آن به شعر و صفحه‌ای کاغذ پناه می‌برم.

از کودکی نقاشی را دوست داشتم اما هیچگاه نقاشی نکرده‌ام و همیشه این افسوس با من بوده است.

در شعرهایم به هیچ قاعده‌ای پای‌بند نبوده‌ام و خواسته‌ام هرآنچه را که می‌بینم و می‌دانم و می‌فهمم بدور از هر الزام و اجباری و وابستگی و دلبستگی به قالبی خاص بسرایم هرچند که در استفاده از قالب‌های شناخته شده نیز آنجا که نیازی دیده‌ام دریغ نکرده‌ام اما همیشه بر دو ویژگی در شعرهایم اصرار داشته‌ام، سادگی و وزن.

گفتم که کویر را، زندگی را، نقاشی را، پنجره را دوست دارم، پس شعر من اینهاست و اینها شعرمن.

با شعرهایم زندگی‌ام و خاطراتم را به تصویر کشیده‌‌ام، خاطراتی از کوچه‌های خاکی و خانه‌های خشتی کرمان، کوچه‌ باغ‌های پرطراوت ماهان و شهرشلوغ و سیمانی تهران و خلاصه یک عمر زندگی از دست رفته.

پس شعرهای من تمامی احساسم، اندیشه‌ام، زندگی‌ام و بیش از همه حرفهای ناگفته‌ای است که تاکنون مجال گفتن آنها را نیافته‌ام.

                                                                                                                                                        دکترمهرداد ژند

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیرکلیک نمایید.

شعرفرمیتن

کتب و مقالات

کتاب رویکردهای نو در توسعه مناطق

یشگفتار

پایه‌های اولیه برنامه‌ریزی منطقه‌ای در کشور از یازدهم فرودین ۱۳۱۶ با مصوبه هیأت وزیران از طریق تشکیل شورای اقتصاد شکل گرفت. در این مدت پنج برنامه ۷ و ۵ ساله در دوره حکومت پهلوی و ۵ برنامه توسعه پس از انقلاب تدوین و اجرا گردیده است. پس از آن، سازمان­ها و نهادهای مختلفی در راستای برنامه‌ریزی و اجرا در بدنه دولت و یا بخش‌های عمومی شکل گرفته و مجموعه گسترده، کند، بوروکرات و فرآیندهای ناکارآمد، سرنوشت توسعه و توسعه گران را تعیین نموده‌اند. این امر به معنی صرف ۸۰ درصد از توان مالی کشور تحت عنوان اعتبارات هزینه‌ای و جاری در این برنامه‌ها بوده است. با این حال این ساختار نه تنها توسعه را تسهیل و جاری ننموده بلکه خود یکی از عوامل بازدارنده تحقق توسعه پایدار بوده است.

در این مدت برنامه‌های تدوین شده بیش از آن که عملکرد منطقه‌ای داشته باشند، عملکرد بخشی داشته و سایر برنامه‌های منطقه‌ای نیز به دلایل مختلف قابلیت اجرایی نیافته‌اند. بر این اساس، گرایش به برنامه‌ریزی در حوزه مناطق از ابتدای پیدایش تفکر برنامه‌ریزی در کشور، با اصول استواری بنیان‌گذاری نشده و امروزه با گذشت بیش از نیم قرن از پیدایش این تفکر، پیامدهای منفی ناشی از فقدان این نگرش در برنامه ریزی، در سطح مناطق و زیر مجموعه‌های آن به وضوح قابل مشاهده است. مشکلاتی که کلانشهرها تا روستاهای بسیار کوچک به آن مبتلایند؛ تمرکز بسیار بالای جمعیت مازاد بر ظرفیت اکولوژیک در کلانشهرها، پیدایش سکونتگاه­های غیر رسمی با معضلات اجتماعی و اقتصادی حل نشدنی در حاشیه آنها، ضعف بنیان‌های اقتصادی در شهر‌های متوسط و کوچک و روستا‌ها و هجوم جمعیت به قطب‌های کار و فعالیت در کشور، تنها سیمای کلی از شرایط موجود است که مشکلات اقتصادی، اجتماعی و به ویژه زیست محیطی ناشی از آن، در بعضی مناطق به شرایط بحرانی رسیده است. بررسی اجمالی مستندات برنامه‌ریزی منطقه‌ای در ایران و نتایج حاصل از آن بیانگر  آن است که وضعیت کنونی مناطق نشأت گرفته از عوامل زیر است:

 • عدم وجود یک سلسله مراتب تعریف شده مدیریت و برنامه ریزی. تداخل وظایف نهادهای مختلف در درون و یا بیرون بدنه دولت و عدم برقراری هماهنگی و تعامل سازنده بین آنها به دلیل وجود نظام برنامه‌ریزی بخشی، فرآیند انجام امور را زمان بر، هزینه بر، پیچیده و گاه امکان ناپذیر ساخته است. مدیریت متمرکز در پایتخت و نداشتن اختیارات در سطوح پایین تر از دیگر مشکلات این ساختار است. فقدان یک سلسله مراتب برنامه‌ریزی و ارتباط بین برنامه‌ها و متولیان آن‌ها باعث تداخل وظایف دستگاه‌ها و یا بالعکس وجود مسئولیت­های بدون متولی گردیده است و در برنامه ریزی، اتخاذ راهبردهای عموماً متعارض بین دستگاه­ها به زوال هزینه و وقت منجر گردیده است.
 • عدم ارتباط برنامه‌ها بخشی دیگر از مشکلات است زیرا برنامه‌های توسعه­ی منطقه‌ای نیز با رویکرد بخشی تهیه شده‌اند. برنامه جامع حمل و نقل، برنامه جامع آب، برنامه جامع آموزش و غیره بدون ارتباط با یکدیگر و بدون رابطه با برنامه‌های توسعه مناطق تدوین گردیده اند. آنچه گفته شد، نشان از این واقعیت دارد که مدیریت و برنامه‌ریزی باید تفکر سیستمی و منطقه­ای را مد نظر قرار دهد که در برگیرنده برنامه‌های بخشی هستند.
 • نبود چشم انداز و اهداف کلی در برنامه ها. در برنامه‌های تنظیم و تصویب شده در ایران چشم اندازی که براساس آن هدف نهائی مشخص شده و بتوان با برنامه‌های میان مدت و پیوسته به آن رسید وجود ندارد. از طرفی دیگر حتی برنامه‌های میان مدت بعدی نیز در اغلب موارد دارای ارتباط، انسجام، جامعیت و تعاریف یکسان از مسائل نبوده و ارزیابی میزان تحقق آن‌ها صورت نگرفته است. باید متذکر شد که شاخص‌های ارزیابی باید در برنامه تعریف شده و در حین اجرای آن صورت گیرد و اصولاً فقدان اهداف کلان کمیت پذیر، امکان ارزیابی به منظور اصلاح را محقق نمی‌سازد. در بسیاری از موارد ارزیابی برنامه­ها در پایان آن صورت گرفته و بدون توجه به اهداف بوده و به همین دلیل قابل اتکا نمی‌باشد. این نوع ارزیابی بیشتر به منظور توجیه عملکرد دستگاههای اجرائی، تهیه و انتشار می‌یابند.
 • دولتی بودن اقتصاد. مسئولیت انجام عمده فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، ایجاد اشتغال و تولید به عهده دولت بوده و این امر به بزرگ شدن پیکر دولت و بی‌تحرکی آن انجامیده است. اتکاء بودجه دولت به منابع درآمد حاصل از فروش نفت، اقتصاد کشور را ناکارآمد نموده است. مشکلاتی که ساختار دولتی کنونی با آن مواجه است را می‌توان به شرح زیر برشمرد:
  • وجود دستگاه‌ها و نهادهای موازی
  • روشن نبودن مأموریت سازمان‌ها
  • نبود تفکر هزینه و فایده در دولت و بی‌توجهی به مفاهیمی چون کارآیی و بهره وری
  • عدم پاسخگویی دستگاه‌ها به وظایف خود
  • عدم ارتباط تحصیلی افراد با مشاغل
  • عدم آشنایی کارکنان با قوائد، قوانین و ابزارهای حوزه وظیفه خود
  • عدم آموزش‌های ضمن خدمت مرتبط با نوع کار و اصلاح فرآیندها
 • ضعف و ناتوانی بخش خصوصی. تجمیع فعالیت‌ها در بخش دولتی و عدم احتساب بخش خصوصی به عنوان یک گروه کارآمد در انجام فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی باعث گردیده تا بخش خصوصی موجود به لحاظ مالی و توان مدیریتی ناتوان و با ساختار نامطلوب، متکی به فعالیت‌های دولت باشد. همین امر باعث شده توان بخش خصوصی در اجرای برنامه‌ها مد نظر قرار نگیرد یا بدون حضور آنان در مجموعه‌های تصمیم سازی و تصمیم گیری، تکلیفی برای آنها تعیین گردد. در بسیاری از موارد بخش خصوصی توانایی و الزام انجام این وظایف را ندارد.
 • عدم وجود اطلاعات و آمار قابل اتکا. در کل فرآیند برنامه‌ریزی ضرورت دسترسی به آمار صحیح و دقیق، جامع و کامل و متناسب با نیاز، قابل دسترسی و بازیابی اجتناب ناپذیر است. این امر مستلزم وجود دستگاه یا دستگاه‌های بی‌طرف، غیر دولتی وآشنا با شیوه­های آمارگیری و تخمین دقیق است. بدیهی است که مرکز آمار دولتی که اغلب آمار خود را از طریق آمار ثبتی بخش‌های دولتی و خصوصی گرفته و این آمارها برای نشان دادن عملکرد مطلوب ساخته شده و غیر واقعی و گاه متناقض هستند و همچنین سایر آمارهای آن با سرشماری توسط نیروی انسانی غیر متخصص صورت گرفته و امکان تشکیل دادن سری‌های زمانی به دلیل تغییر مکرر تعاریف را ندارد و نمی‌تواند آمار قابل اتکایی را به برنامه ریزان ارائه نماید. واگذاری مرکز آمار به بخش خصوصی و نظارت بر آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری که فهم اطلاعات و شناخت مکانیزم‌های جدید را دارد اجتناب ناپذیر است.

امروزه شاهد این واقعیت هستیم که مناطق نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی یک کشور ایفا می­نمایند. هر منطقه با بهره مندی از ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و نهادی خود در برگیرنده مجموعه‌ای از پتانسیل‌ها است که با تکیه بر آن، نهاد‌های متولی توسعه می‌توانند رویه‌ها و راهبردهای توسعه را تدوین نمایند. از این رو رویکردهای تعریف مناطق (یا به بیانی دیگر منطقه‌بندی) از پایه‌ای‌ترین مراحلی است که می‌تواند ساختار توسعه‌ی منطقه و در مراحل بعدی، توسعه در مقیاس ملی را تحت تأثیر قرار دهد. مفهوم “منطقه” می‌تواند با توجه به زمینه‌های مختلف اقتصادی، جغرافیایی، سیاسی و اجتماعی به اشکال متفاوتی تعریف گردد. چالش عمده در حوزه توسعه در تعریف مناطق از این واقعیت ناشی می‌گردد که تمامی حوزه­­هایی که پیش تر به آن اشاره گردید به گونه‌ای در فرایند توسعه دخیل هستند. حرکت به سوی اقتصاد غیر نفتی و رقابت در بازار جهانی و ارتباط آن با سیاست‌های توسعه این چالش را دوچندان می‌نماید. با وجود اینکه اثرات گسترده جهانی شدن در تمامی ابعاد زندگی بشر امروز قابل لمس است، در مقایسه با بسیاری از پدیده‌ها و الزامات اقتصادی، جهانی شدن، پدیده­ی جوانی به حساب می‌آید و هنوز کشورهای جهان نتوانسته‌اند از بسیاری از مزایای آن بهره­مند گردند. سازمان‌های جهانی همواره از ائتلاف و انسجام منطقه‌ای[۱] به عنوان راهکاری در این جهت یاد می‌نمایند. نظام منطقه‌ای می‌تواند تحت تأثیر ویژگی‌های هر منطقه و ساختار سیاسی حاکم، شکل‌های مختلفی به خود گیرد. امّا این سازماندهی به هر کشوری کمک می‌نماید تا بتوانند با کارایی بالاتری نیروهای جهانی را کنترل نمایند. بیشتر نمایان شدن پدیده جهانی شدن، افزایش اهمیت رقابت پذیری مناطق در مقیاس جهانی و چالش‌های محیط زیستی و تناقض آن با رویکرد‌های رایج توسعه اقتصادی، متفکرین این حوزه را بر آن داشت که نگرش خود را نسبت به مفهوم توسعه منطقه‌ای و نقش حکمروایی تغییر دهند. این متفکرین با کاربست مبانی نظری رشد درون زا[۲] و نظریه نوآوری[۳] سعی نمودند تا با تکیه بر شبکه اقتصادی ـ اجتماعی محلی و منطقه‌ای و رویه‌های گذشته توسعه، به تعریف دوباره مفهوم الگوهای توسعه بپردازند. جستجو در ادبیات این حوزه نیز نشان دهنده همین واقعیت است.

در مقام عمل نیز در مقیاس جهانی کشورهای بسیاری توانسته‌اند با اتخاذ روش‌های نوین (کاربست چارچوب‌های نظری پیشتر گفته شده) از طرفی در توسعه از کشورهای دیگر پیشی گیرند و از طرف دیگر به سوی توسعه پایدار و استفاده کارآمدتر از منابع و تعادل بیشتر اقتصادی ـ اجتماعی در مقیاس ملی گام بردارند. به عنوان مثال، کشور آلمان در طی ۴ دهه گذشته با تشکیل انجمن‌های منطقه‌ای[۴] توانسته به ۱۰ منطقه اقتصادی در مقیاس ملی دست یابد. این مناطق امروزه به موتورهای اقتصادی کشور آلمان مبدل گردیده‌اند که علاوه بر توسعه اقتصادی، فرایند شبکه سازی و آموزش متعامل، نوآوری و کارآفرینی را تسهیل و تسریع می‌نمایند. در بین کشورهای در حال توسعه نیز می‌توان به تایوان اشاره نمود. این کشور با وجود عدم بهره­مندی از منابع طبیعی، در کمتر از ۲ دهه گذشته با تغییر در رویکردها در منطقه بندی توانسته در حوزه‌هایی نظیر فناوری اطلاعات و ارتباطات[۵] خود را به یکی از مناطق رقابت پذیر در مقیاس جهانی تبدیل نمایند و رشد اقتصادی پایداری را برای خود رقم بزنند.

از این رو، این کتاب سعی دارد تا به توسعه مناطق از دریچه مفاهیم کارآمد نوینی چون نوآوری، رشد درون زا و توسعه پایدار منطقه‌ای بنگرد. این کتاب دربرگیرنده دو بخش است.  بخش اول شامل سه فصل است. در فصل اول نظریه‌های رشد و توسعه معرفی و مورد بررسی قرار می­گیرند[۶]. در فصل دوم نقش سازمان‌های سیاسی به عنوان تأثیرگذار‌ترین نهاد منطقه‌ای مورد بحث قرار می‌گیرد و در انتهای این فصل سعی می‌گردد چارچوب عملی روشنی از فرایندهای تعریف راهبردهای توسعه منطقه‌ای ارائه گردد. در فصل سوم، توسعه مناطق در کشورهای در حال توسعه مطرح شده و چالش‌ها و راهکار‌های ممکن معرفی می‌گردند. بخش دوم شامل چهار فصل است. این بخش به تجربیات موفق جهانی در کشورهای مختلف توسعه یافته (اسپانیا و دانمارک) و در حال توسعه (چین و مکزیک) می‌پردازد.

کتاب حاضر با هدف معرفی رویکردهای نوین در توسعه مناطق و تجربیات سایر کشورها در بکارگیری این رویکردها تدوین گردیده است. امید است این کتاب راهنمایی برای تغییر نگرش نسبت به برنامه‌ریزی منطقه‌ای و تهیه برنامه‌های منطقه‌ای در کشور باشد.

[۱]– regional integration

[۲]– endogenous growth

[۳]– innovation theory

[۴]– Regionalverband

[۵]– Information and communication Technology (ICT)

[۶]– این مباحث نظری در ادامه نظریه‌های موجود در کتاب “توسعه مناطق در عصر جهانی شدن” سازمان یافته اند.

مهرداد ژند مدیر عامل شرکت فرمیتن

دکتری شهرسازی، معاون امور فنی اسبق سازمان برنامه و بودجه استان تهران و مدرس دانشگاه

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک کنید

رویکردها

کتب و مقالات

کتاب توسعه مناطق در عصرجهانی شدن

پیشگفتار

درطی بیش از سی سال کار علمی و عملی در سازمان برنامه و بودجه و آشنایی نزدیک با بخش دولتی در امر برنامه ریزی منطقه ای به انگیزه ی توسعه مناطق، ایجاد تعادل و توازن منطقه ای، جلوگیری از مهاجرت نیروی کار، تعیین هزینه ی بهینه ی اعتبارات، افزایش بهره وری و ارتقاء ارزش افزوده در بخش های مختلف فعالیت و همچنین معادل همین سال ها تحصیل و تدریس در دانشگاه، همواره این احساس وجود داشت که برای برنامه ریزی در مناطق و تحقق توسعه ی اقتصادی در آن، جز نظریه های مکانی مانند نظریه مکان مرکزی، مرکز ـ پیرامون، شهرهای میانی در توسعه  شهر های کوچک، برقراری سلسله مراتب شهری در مناطق و … که عموماً با شرایط و روابط اقلیمی، اجتماعی و اقتصادی ایران متفاوت است، نظریه ها و رویکردهای دیگری ارائه نگردیده است. این امر باعث گردیده که با تکیه بر همین نظریه ها، برنامه ریزی در مقیاس منطقه ای در سطوح مختلف دانشگاهی و حرفه ای صورت پذیرد. در حالیکه این نظریه ها و راهبرد ها علاوه بر عدم روزآمدی، در شرایط یک اقتصاد کشاورزی همگن و دارای ارتباطات فیزیکی منظم، عدم محدودیت اراضی مرغوب کشاورزی و صنعتی و با تکیه بر محاسبه ی هزینه تولید بر اساس هزینه ی حمل و نقل و فاصله ی مکان تولید و بازار، شکل گرفته اند که با کمتر با الزامات عصر جهانی شدن و ایران امروز سازگاری دارند. پدیده آلودگی محیطی کلان شهرها و شهرها که امروزه با آن مواجه ایم، نتیجه ی بکارگیری تئوری قطب های رشد و استقرار صنایع بزرگ به صورت متمرکز در این مناطق بوده است. نقاط مهاجر فرست و خالی از جمعیت مجاور شهرهای میانی نشان می دهد این تئوری نقشی در توسعه ی شهر های متوسط نداشته و تنها به تخلیه ی منابع و مهاجرت نیروی انسانی کارامد از شهرهای کوچک منجر شده است. نکته ی دیگر اینکه به سبب عدم توجه به راهبردهای حمایتی و تکمیلی در بکارگیری راهبردهای اصلی در ایران، مشکلات و مصائب پیش آمده، بیش از سایر کشورها بوده است.  از همه مهمتر، نهادهای توسعه ی منطقه ای ـ که نقش آن ها تسهیل، تسریع و نظارت بر توسعه است ـ در کشور ما، از ساختاری دولتی، ناکارامد، بی تفاوت و طلبکارانه برخوردارند که خود سد راهی بر توسعه مناطق است. در این کتاب سعی گردیده است که راهبرد های توسعه، مطابق با تحولات روز و پیچیدگی های اجتماعی و بر مبنای علوم بین رشته ای، حسب نیاز برنامه ریزان منطقه ای و دانشجویان رشته برنامه ریزی منطقه ای نگاشته شود. هرچند که ادعایی وجود ندارد که تمامی راهبردها به صورت دقیق در این کتاب آمده اما به هر حال سرآغاز آن مورد توجه قرار گرفته است تا افراد علاقمند به جستجوی بیشتر مطالب عنوان شده در کتاب های تخصصی آن بپردازند. ضمناً در ارائه ی مطالب، اگرچه تمام نظریات توسعه ی منطقه ای از سطح یک شهرستان تا همکاری چند کشور، مورد توجه بوده است، اما از آنجا که هدف نهایی برنامه ریزان منطقه ای، مناطق کوچک در حد یک استان است، باید این موارد را با مساحت مورد نظر انطباق داده و امکان عملیاتی ساختن آن را بررسی نمایند. حتماً چنین کاری ممکن خوهد بود اما نیاز به تحلیل و مداقه ی بیشتر دارد.

مهرداد ژند

جهت دانلود رایگان برروی لینک زیر کلیک نمائید.

توسعه مناطق در عصر جهانی شدن

 

کتب و مقالات

کتاب شهر چیست

مقدمه

آنگاه که تدریس دو درس “درآمدی بر شهر و جغرافیای شهری” در دانشگاه­ها بر عهده من گذاشته شد، به جستجوی مطالبی در عناوین شرح درس جغرافیای شهری در کتاب ها و منابع پرداختم (عناوین مشخص و مدونی برای درس درآمدی بر شهر توسط دانشگاه مشخص نشده بود). نتیجه تلاش من این بود که:

 • مراجعی که تمام این عناوین را به طور جامع در خود داشته باشد موجود نیست.
 • تمام نوشته­ها مبتنی بر تعدادی از نظریات صرفاً علمی و تجربیات سایر کشورها است که در اغلب موارد گفته شده با شهرهای ما سازگاری و همخوانی ندارد.
 • هیچ مطلبی حاصل تجربیات و برداشت هایی از کارهای علمی و حرفه­ای توأم و آمیخته با هم ذکر نگردیده است.
 • کتاب ها بدون سطح­ بندی مخاطبین و عموما برای متخصصین نوشته شده و مناسب دانشجویان این رشته نخواهد بود.
 • اغلب مطالب روند تاریخی تحولات شهر را نشان می­دهد و موضوعات اغلب عاری از نگرش به شهرهای کنونی و ویژگی های آن است.
 • تالیف و ترجمه ها و یا برداشت های شخصی از کتاب های ترجمه شده است و اغلب ادبیاتی مبهم و پیچیده دارد.
 • در تدوین مطالب به شرایط محیطی شهرهای ایران کمتر پرداخته شده و نوشته ها به روز نگردیده است.
 • کاستی­ها در کتاب­های موجود مورد توجه باشد.
 • علوم شهری و شرایط روزآمد شهرهای کنونی در مجموعه نوشتار حاضر، منظور شوند.
 • رویکرد آن با توجه به ویژگی های شهرهای ایران باشد.
 • هدف تدوین یک کتاب اموزشی در نظر گرفته شود.

در تهیه و تدوین مطالب کتاب حاضر، افراد زیادی به من کمک کردند که سپاس خود را از همه آن ها اعلام می نماید.

در صدر آن دخترم مهندس ارمغان ژند بود که در تهیه و تنظیم مطالب سهم به سزایی داشته است. هم چنین خانم فاطمه عبیری در تایپ نخستین کتاب و ویرایش چند باره متن آن همکاری بسیاری نمودند. کمک های بی دریغ شرکت مهندسی مشاور فرمیتن نگار و رئیس هیات مدیره آن اقای مهندس مسلم اسماعیلی که در تدوین نهایی و نشر کتاب شایان سپاس است. نظارت بر چاپ این کتاب را همکار گرامی آقای علی شعبان‌نژاد بر عهده داشته اند که از ایشان نیز قدردانی به عمل می آید.

ویرایش نهایی را خانم مهندس حنانه امیدی انجام داده اند که از ایشان نیز سپاسگزارم.

 

 مهرداد ژند مدیر عامل شرکت فرمیتن

دکتری شهرسازی، معاون امور فنی اسبق سازمان برنامه و بودجه استان تهران و مدرس دانشگاه

 

جهت دانلود رایگان کتاب برروی لینک زیر کلیک نمائید

شهر چیست